Хвороби печінки у собак

У клінічній практиці ветеринарних лікарів зараз часто діагностуються ураження печінкових структур. Захворювання печінки діагностуються у всіх видів собак, незалежно від породи, статі та віку.

Дуже частими причинами розвитку патологічних процесів в печінці у собак стають порушення в поживному раціоні (погані корми, відсутність збалансованості харчування), застосування медикаментозних засобів, що володіють дуже високою токсичністю.

Різні запальні і дегенеративні процеси в гепатоцитах (клітинах печінки), розвиваються в результаті інфекційних процесів, а ще на тлі інвазійних і незаразних захворювань. До групи ризику потрапляють собаки з порушеннями в організмі аутоімунного характеру, із захворюваннями ендокринної системи.

Основою вторинного гепатозу стає цукровий діабет, хвороба Кушинга або ж пухлинні процеси в печінкових структурах. Дуже часто основою порушень в печінці є метастази, що потрапили в орган з інших уражених раковими клітинами органів.

Причини розвитку патологій

Печінка в організмі домашніх чотириногих і людини, собою являє унікальну, дуже велику залозу, що бере активну участь в процесах метаболічного характеру, що з’являються в здоровому організмі. Печінка у собаки виконує ряд життєво важливих функцій, серед яких-акумуляція протеїнових, ліпідних і вуглеводних елементів, здійснення процесів обміну вітамінних і речовин на мінеральній основі.

Крім цього, найбільша залоза в організмі виконує регуляцію факторів згортання крові, володіючи нестандартними системами. Завдання печінкових структур полягає в підтримуванні травних функцій, гематологічних і імунологічних.

Найбільш вагомою особливістю печінки для всього організму вважається фільтрація і виведення отруйних речовин з організму за допомогою жовчі. Тому будь-які порушення в роботі печінки, погано позначаються на всьому стані організму-від травної і ренальної системи, до функцій імунітету.

Є багато хвороб печення у собак. Часто діагностуються в ветеринарії є запалення структур печінки (спровоковані інфекційним або не інфекційним аргументом), гепатози, пухлинні процеси злоякісного характеру, що вражають як саму печінку, так і жовчовивідні шляхи.

Причинами патологічних процесів, що розвиваються в печінці, можуть бути фактори спадковості, аутоімунні процеси, захворювання ендокринної системи (цукровий діабет, доброякісні та злоякісні нові утворення). Ветеринари виділяють ряд головних причин, що провокують проблеми з печінкою у собаки:

 • порушення в поживному раціоні (його якість і кількість);
 • довгий прийом високотоксичних медикаментозних препаратів;
 • хвороби інфекційного типу, викликані патогенної бактеріальної, грибкової мікрофлорою або ж вірусами; ;
 • захворювання судинно-серцевої системи.

Серед дуже часто діагностуються патологій печінки у собак, відзначають такі:

 1. Гепатити-являють собою процеси запального характеру, що розвиваються в структурах органу, що провокують розвиток гепатоцелюлярного некрозу і дистрофію. Запалення печінки поділяють на більше десяти видів, залежно від типу походження: інфекційні (викликані сальмонелльозами, клостридиозами, лептоспіроз або аденовірусної інфекцією), інвазійні (спровоковані найпростішими паразитами — бабезиями, лейшманиями або токсоплазмою), токсичні (з’являються на тлі інтоксикацій організму при медикаментозному лікуванні), реактивні (з’являються в результаті уражень підшлункової залози, системи травлення або ж матки). На тлі запалення в печінці, розвивається недостатність органу, відбувається порушення обміну вуглеводних речовин, провокуючи зміна в швидкості утворення глікогену. Порушення ліпідного обміну провокує ожиріння органу, зміни у вітамінному і мінеральному обміні, провокує порушення процесів абсорбції корисних речовин стінками кишечника, а ще подальшу переробку їх в потрібних для організму компоненти. — патології, для яких вважається характерним дуже високе накопичення ліпідів в клітинах печінки. В результаті відбувається порушення проміжних обмінів і розвивається токсичний вплив. Гепатози часто з’являються не як самостійна хвороба, а як ускладнення на тлі головного захворювання (цукровий діабет, порушення в харчуванні, інфекційні процеси і патології системи травлення). Несвоєчасно діагностований жировий гепатоз переходить на інший щабель, перероджуючись в цироз.
 2. Амілоїдози-процеси, які пов’язані з порушенням відкладення нестандартного протеїнового речовини. Амілоїд, або ж белковоподобний елемент, починає посилено відкладатися в клітинах печінки на тлі процесів запалення. Дуже часто амілоїдоз у собак вважається вродженим дефектом, що передається у спадок.
 3. Цироз-патологічний процес,який набуває затяжну форму. Цироз печінки супроводжується зміною самої структури органу з подальшим заміщенням сполучною тканиною податливою паренхіми. Цироз первинного типу розвивається на тлі дефіциту селену, піридоксину, а також в результаті отруєнь організму токсичними елементами, що містяться в кормах поганої якості. Основою постійного захворювання печінки виступають запалення структур органу, а ще порушення в роботі жовчного міхура. Вторинний цироз печінки діагностується в переважній безлічі випадків при інтоксикації організму токсичними речовинами, що продукуються найпростішими внутрішньоклітинними паразитами і вірусними агентами.

Серед хвороб печінкових структур, особливе місце відведено неоплазіям. У переважній більшості клінічних випадків, рак печінки з’являється на тлі цирозу або ж тривалого впливу особливо отруйних речовин (канцерогенів). Є такі види ракових пухлин печінки у собак:

 • гепатоми та гепатокарциноми;
 • рак епітеліальних клітин жовчних проток (холангіокарциноми);
 • гепатохолангиомы;
 • фібросаркома;
 • гемангиосаркома.

Метастази від інших пухлин в організмі, що переміщаються в структури печінки з потоком крові діагностуються частіше і є вторинними раковими захворюваннями. Ракові пухлини, що дають метастази в печінку діагностуються в порожнині живота, легеневих структурах і молочних залозах.

Собака з хворою печінкою може страждати від патологічних процесів, що виникли в жовчних ходах і жовчному міхурі. Ці захворювання є основними, на тлі яких з’являються запалення самої залози. Серед часто зустрічаються патологій значаться:

 • холецистит;
 • пухлина жовчних проток;
 • обтураційна жовтяниця (з’являється при порушеннях відтоку жовчі);
 • холемія (захворювання, надане великим рядом комплексних порушень в результаті виникнення в крові жовчних частинок-кислот, білірубіну, холестерину);
 • ахолія (патологія, що з’являється при порушеннях виходу жовчі в просвіт тонкого відділу кишечника);
 • жовчнокам’яна хвороба-процес, для якого отличительно освіту конкрементів в жовчному міхурі і проходах, що провокують закупорку і проблеми з відтоком жовчі.

Ознаки захворювання

Ознаки хвороби печінки у собак залежать від того, який вид патологічного процесу розвинувся в клітинних структурах органу і які фактори, сприяли розвитку дисфункції. Є ряд нестандартних симптомів, що вказують на певне захворювання, а ще визначають відмінні ознаки захворювань, однакові для всіх видів поразок.

Якщо захворювання печінки у собак стало причиною ураження більше 65% тканинних структур, симптоматика виглядає так:

 • у вихованця з’являються постійні напади нудоти з подальшим виверженням шлункового вмісту;
 • диспепсичні розлади запор або профузний пронос; і різка втрата ваги, аж до анорексії;
 • дуже висока млявість і байдужість тварини; і, як наслідок, поліурія;
 • зміна характеристик мас калу (фекалії пофарбовані в світлий колір, мають консистенцію пластиліну;
 • зміна кольору виділеної порції урини (не звертаючи уваги на багате пиття, сеча забарвлена в яскравий колір оранж, з переходом в темно-коричневий);
 • зміна забарвлення помітних слизових оболонок (склера очей, мови і покривів шкіри набуває жовтого відтінку);
 • проблеми з факторами згортання крові (з’являються порушення процесів коагуляції білків крові);
 • розвиваються набряки зовнішні і внутрішні (водянка порожнини живота);
 • падіння рівня цукру в кров’яному руслі.

У запущених випадках хвороб печінки у собак, розвиваються небезпечні, що загрожують життю ознаки. У тварини відзначається порушення координації рухів, змінюється загальна поведінка, розвиваються симптоми гепатоенцефалопатії (отруєння клітин головного мозку на тлі проблем в роботі печінки).

Тварина може осліпнути, розвиваються ураження системи дихання (задишка), діагностуються судомні явища кінцівок, анемічність і сухість помітних слизових оболонок.

Проблеми в роботі вкрай важливого органу з’являються і непритянними відчуттями, які відчувають вихованцем в тому місці, де знаходитися печінку. Собака намагається приймати під час лежання позу, максимально уникаючи дотиків правого боку з твердою поверхнею. При пальпації ураженої ділянки, вихованець може висловлювати агресію або скиглити.

Характерною рисою гепатитів, що розвиваються на тлі інфекційних процесів, вважається збільшення показників температури тіла, з’являється лихоманка. Симптоми, що вказують не грибкове ураження організму, що впливає на функції печінки – випадання ділянок вовняного покриву з подальшим утворенням алопеції.

Актуальна Діагностика більшості патологій печінкових структур дає можливість призначити адекватне лікування, що дають хороші результати. При відсутності професійної допомоги, тим більше при асцитах на тлі хвороб печінки і цирозах, тварина гине.

Діагностика та лікування

Підозрюючи захворювання печінки у собаки, ветлікар проводить комплексну перевірку із застосуванням лабораторних та інструментальних досліджень. Обов’язково проводитися загальний і хімічний аналіз крові, аналіз урини і мас калу.

Отримані лабораторні дані не вважаються підставою для призначення остаточного лікування. Крім аналізів, призначається рентгенографічне дослідження органів порожнини живота і діагностика за допомогою ультразвуку, що дозволяють візуалізувати можливі патологічні процеси, що розвиваються в області залози.

Лікувати собаку починають з метою відновлення функцій органу. Залежно від фактора, що спровокував порушення, терапія буде мати власні особливості. Видалення інтоксикації організму і самого органу, проводитися за допомогою призначення кишкових абсорбентів – Сорбекс, ентеросгель, Полісорб.

Патології печінки, що з’явилося на тлі хвороб жовчного міхура і проток, вимагає введення жовчогінних засобів. Для купірування хвороб аутоімунного характеру, проводитися терапія за допомогою кортикостероїдних медикаментозних засобів. Бактеріальна природа процесів запалення в організмі передбачає застосування антибіотиків.

Важливими ліками при терапії хвороб печінки є гепатопротектори, що підвищують і істотно поліпшують робочі особливості клітинних структур. Збільшення регенерації уражених клітин печінки відбувається шляхом введення печінкових безбілкових гідролізатів.

Обов’язковий пункт в терапії-лікувальна дієта для собак. Спеціалізовані корми або натуральна їжа, повинні бути обрані ветеринарним фахівцем з огляду на специфіку тварини і типу патології, діагностованої у собаки.

Цілющий корм для собак при захворюваннях печінки повинен бути максимально легким, забезпечувати організм тварини всіма необхідними елементами поживного плану. Крім цього, харчування хворої тварини має бути дробовим і частим, невеликими дозами.

Рекомендується підбирати харчування для собаки з уже готових сухих кормів супер-преміум якості. Є також особлива лінійка готових кормів-холістики, розроблені конкретно для використання в комплексі із загальною терапією.

Профілактика

Захворювання печінки частіше діагностують у собак дрібних порід. Власникам потрібно звертати особливу увагу на здоров’я маленьких підопічних улюбленців.

Лікування патологічних процесів займає довгий час і вимагає матеріальних витрат. З метою попередження печінкових патологій, потрібно систематично проводити огляди у ветеринарного фахівця з метою загальної діагностики організму на предмет допустимих захворювань.

Потрібно систематично проводити протипаразитарні обробки і пропоновані імунізації, згідно прищепного календарем. Це дасть можливість зменшити небезпеку проникнення деяких бактерій, вірусів, гельмінтів і внутрішньоклітинних паразитів в організм вихованця, провокуючи серйозні порушення не тільки в роботі печінки, але і інших системах.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, , ,
close