Бродський: біографія і творчість поета

Поет-дисидент — ось перша асоціація при згадці прізвища Бродський. Біографія Нобелівського лауреата розкриє численні перипетії його життя, в якому злети перемежовувалися з падіннями. Краще зрозуміти цю неординарну особистість допоможуть безсмертні вірші.

Йосип Бродський: біографія, факти з життя

Біографія Йосипа Бродського починає свій хід із 24 травня 1940 року. Цього дня в Ленінграді в сім’ї військового фотографа і бухгалтера народився майбутній великий поет і Нобелівський лауреат зі звучним прізвищем Бродський. Біографія коротко розкриє етапи його становлення:

Бродський: дитинство

Йосип з’явився на світ у найважчі воєнні роки. Блокада Ленінграда і голод стали випробуваннями для його сім’ї так само, як і для всіх жителів міста. Коли хлопчикові виповнилося два роки, його з матір’ю евакуювали в Череповець, звідки вони повернулися після встановлення миру.

Батько Бродського перекваліфікувався у фотокореспонденти з 1950-х років після рішення влади звільнити з армії євреїв-офіцерів. Йосип ріс незвичайною дитиною:

 • Школу він кинув у 8 класі.
 • Щоб зміцнити фінансове становище сім’ї, вирішив працювати фрезерувальником.
 • Спробував стати провідником. Коли затія не вдалася, почав марити про професію медика.

Весь цей час він багато читав, вивчав іноземні мови та філософію. З друзями мріяв, як викраде літак і полетить із СРСР.

Бродський: еміграція

Вірші поета-початківця стали відомі публіці, коли йому виповнилося 18 років. На деякі з них звернула увагу влада, розцінивши їх як антирадянські. З кожним новим твором цей конфлікт наростав.

У 1960-х роках почалося справжнє цькування — важкий час для поета. Критика в пресі та переслідування збіглися з негараздами в особистому житті. Бродський вирішив звести рахунки з життям, але у своїй спробі не досяг успіху. Далі події розвивалися так:

 • У травні 1972 року Бродського поставили перед вибором між психіатричною лікарнею та еміграцією.
 • На думку Йосипа Олександровича, перше було набагато страшнішим за друге, тому вибір був очевидний.
 • У 1977-му поет став громадянином США.

До від’їзду поет зробив спробу залишитися в Росії. Він написав листа Брежнєву, в якому просив залишити його на Батьківщині перекладачем. Майбутній Нобелівський лауреат так і не був почутий.

Бродський: особисте життя

Перше велике кохання Бродського — художниця Марина Басманова. Ці стосунки розвивалися так:

 • Пара познайомилася 1962 року.
 • Через шість років у них народився син Андрій.
 • Цього ж року молоді батьки розлучилися.

У 1990-му Бродський зустрів Марію Соццані. Це була італійська аристократка з російським корінням по матері. Цього ж року вона стала дружиною поета, а через три роки подарувала чоловікові доньку Анну.

Як помер Бродський

Бродський, роки життя якого досить короткі, довгі роки хворів на стенокардію. Після операції на серці 1978 року американська клініка надіслала лист до СРСР із проханням дозволити батькам поета приїхати до США і забезпечити йому догляд. Мати і батько Йосипа зверталися з таким проханням 12 разів, але дозволу на виїзд не отримали.

Протягом 1964-1994 років у Бродського було чотири інфаркти, а батьків він так більше й не побачив. Матері літератора не стало 1983 року, через рік пішов із життя батько. Радянська влада не дозволила синові бути присутнім на похороні, що ще сильніше погіршило його самопочуття:

 • Увечері 27 січня 1996 року поет склав портфель і перед сном вирушив у робочий кабінет.
 • Вранці наступного дня дружина виявила його мертвим.
 • За висновком лікарів смерть настала від інфаркту.

За кілька тижнів до цієї події поет обзавівся місцем на нью-йоркському кладовищі, неподалік Бродвею. Тут він і був похований. Влітку 1997 року тіло поета перепоховали у Венеції. Перший пам’ятник на Батьківщині було відкрито в Санкт-Петербурзі 2005-го.

Йосип Бродський: вірші, творчість

За словами самого Бродського, перші вірші він створив у 18 років, хоча кілька творів датовані роками раніше. Перший період його творчості ознаменований «Різдвяним романсом», «Пам’ятником Пушкіну», «Від околиці до центру» та іншими віршами. Надалі на стиль автора впливали Марина Цвєтаєва, Осип Мандельштам, Анна Ахматова, Борис Пастернак.

З Ахматовою поет був знайомий особисто. Їхня зустріч відбулася 1961 року. Анна Андріївна вірила в талант юнака і в його успіх, намагалася всіляко його підтримувати. Йосип був щиро захоплений масштабом особистості поетеси, навіть більше, ніж її творами:

Бродський: вірші, які принесли славу

Творчість Бродського раннього періоду була такою, що здобула не тільки захоплення читачів, а й невдоволення радянської влади. Вірш «Пілігрими» (1958) — перший твір, що насторожує. Слідом за ним з’явилася «Самотність», у якому поет намагався переосмислити ситуацію, що склалася.

Далі відбулося наступне:

 • У лютому 1960 року відбувся виступ Бродського в рамках ленінградського «Турніру поетів». Він прочитав «Єврейське кладовище», що стало причиною неабиякого скандалу.
 • У 1963-му «Вечірній Ленінград» опублікував статтю, яка таврувала Бродського за паразитичний спосіб життя. У ній було багато цитат (наприклад, з поеми «Хода»). Вирвані з контексту рядки стали звинуваченням у відсутності патріотизму.
 • З цього моменту в суспільстві і в літературних колах почалося справжнє цькування.

Взимку 1964 року той самий «Вечірній Ленінград» опублікував листи, в яких «обурені громадяни» вимагали покарати поета. У лютому цього ж року літератора заарештували за дармоїдство.

У камері в нього стався перший серцевий напад. Про те, що думав письменник у цей час, яскраво свідчать твори «Здрастуй, моє старіння», «Що сказати мені про життя?».

1970 року написано культовий вірш «Не виходь з кімнати», у якому відображено, в яку ситуацію потрапляє людина через свавілля радянської влади. Через два роки послідувало рішення про висилку поета.

Після від’їзду до США творчий шлях Бродського складався так:

 • Він був учасником Міжнародного поетичного фестивалю в Лондоні.
 • Став викладачем історії російської літератури та поезії Мічиганського, Колумбійського та Нью-Йоркського університетів.
 • Займався написанням есе англійською та перекладами англійською віршів Набокова.
 • 1986 року видано збірку «Менше одиниці», а за рік поет був удостоєний Нобелівської премії в галузі літератури.

Твори «Пам’яті батька», «Подання», «Півтори кімнати» створені в 1985-1989 роках. Ці тексти виражають біль людини, яка не змогла попрощатися з батьками.

З початком перебудови в СРСР твори Бродського активно друкували в літературних журналах і газетах. У 1990 році в СРСР видали його книги.

Бродському надходили запрошення відвідати Батьківщину, але зайва увага преси і публічність відлякували творця. Про складність повернення він написав вірші «Ітака» та «Лист в оазис».

Бродський: цікаві факти

Поет був відомим курцем. Навіть після чотирьох перенесених операцій на серці, він не кинув курити. Лікарі весь час твердили про те, що від сигарет треба неодмінно відмовитися, але Бродський лише парирував, що принадність життя в тому, що гарантій у ньому немає, і продовжував курити.

Найулюбленішими тваринами поета були кішки. Він вважав, що ці створіння завжди рухаються красиво. На багатьох фото літератора зображено з пухнастими улюбленцями.

У Нью-Йорку Бродський разом із Романом Капланом і Михайлом Баришніковим відкрив ресторан «Русский самовар». Для цього проекту поет частково використав кошти Нобелівської премії. Згодом заклад став визначною пам’яткою «російського» Нью-Йорка.

Таким був Бродський, біографія якого настільки трагічна, наскільки і стрімка. Безсумнівно, багато його творів народжувалися з болю і пережитих подій. Хто знає, якою була б його творчість, якби життя склалося по-іншому?

Позначки:, , , ,
close