Параанальні залози у кішок

Околоанальние залози являють собою парний орган, що відноситься до видільної системи. Анальні залози виробляють своєрідний секрет, що володіють запахом для розмічання територіальних кордонів. Крім цього, виділення з параанальних залоз потрібно самцям, для залучення статевих партнерів.

Процес запалення, що розвивається в залозах досить постійна патологія, що з’являється в результаті самих різних факторів. Тварина відчуває великий дискомфорт, а ще біль під час спорожнення.

Володар кішки повинен ретельно стежити за станом здоров’я вихованця і при появі відмінних запальних симптомах, звернутися до професіонала для лікування. В іншому випадку, запалення околоанальних залоз ускладнюється гнійно-некротичними процесами, швидко розвивається і загрожує небезпечними ускладненнями.

Робота параанальних залоз

Околоанальние залози розміщуються в області ректального отвору, що і стало підставою для їх назви. Дані залози секреції продукують нестандартну пахучу рідину, густу по консистенції, а ще володіє досить їдким (смердючим) запахом.

Для нюху власника і інших людей запах секрету параанальних залоз у кішки неприємний, а собаки і інші кішки прекрасно вловлюють запах на великій відстані. Околоанальние залози потрібні тваринам для розмічування територіальних кордонів. Секрет виділяється також і в момент конфліктної ситуації між двома самцями.

При нормальних умовах, залози працюють в звичайному режимі і не мають запаху. Мішки анальних залоз чистяться самостійно в процесі акту виведення мас калу з організму. Кішки-охайні тварини, ретельно стежать за своєю гігієною, тому здорова тварина вилизує секрет в процесі процедур пов’язаних з гігієною.

Порушення в роботі організму, які пов’язані з патологіями кишково-шлункового тракту, ослабленим організмом тварини (кішка не може нормально стежити за гігієною), провокують розвиток процесу запалення в параанальних залоз. Вони забиваються, запалюються, можуть випинатися назовні, нагадуючи шишки геморою, доставляють вихованцеві дискомфорт і відчуття болю.

Володар кішки зобов’язаний знати, які головні причини і симптоми початку процесу запалення, що дасть можливість вчасно звернутися до ветеринарної клініки і допомогу вусатому улюбленцю.

Причини порушення

Запалення параанальних залоз в результаті їх закупорки частіше діагностується у самців, які ведуть не активний життєвий спосіб. Дуже часто оформляється запалення околоанальних залоз у молодих вихованців з довгим вовняним покривом. Є кілька факторів, що провокують розвиток патологічного процесу.

 • порушення в поживному раціоні, що провокують в подальшому системні зміни в кишечнику (диспепсичні розлади – системні запори або ж проноси);
 • дуже високий вміст в раціоні у кота самих різних хрящів і дрібних кісток, які допомагають порушень процесу виведення мас калу;
 • патології процесів обмінного характеру, що провокують набір маси тіла і ожиріння;
 • травми механічного характеру в області ректального отвору, що порушують цілісність тканинних структур (з’явилися рани і їх неправильна обробка провокує запальні процеси); – кишкові гельмінтози є частою основою запалення в кишковій стінці і прямій кишці; .

Порушення нормального виходу нестандартного секрету з околоанальних залоз провокує початок запалення і набряклість. При цьому залози стають більше і доставляють тварині відчуття незручності. Запалення анальних залоз у кішки відбувається так:

 • відбувається порушення виходу секрету з залоз, провокуючи переповненість мішків;
 • секрет накопичуючись, набуває щільну консистенцію, викликаючи сверблячі відчуття;
 • в процесі механічного впливу (тварина намагається потертися зудить місцем), що призводить в результаті в інфікування патогенною бактеріальною мікрофлорою;
 • ділянка який вражений збільшується в розмірах, що в результаті ставати основою освіти абсцесу з подальшим розривом і виходом смердючого ексудату назовні;
 • у тварини підвищуються показники температури тіла, загальний стан погіршується, зустрічається байдужість і млявість.

Важливо вчасно дізнатися початок патологічного процесу, так як в результаті розриву з’явився в околоанальних залозах абсцесу, можливий розвиток сепсису і навіть смертельного результату. Невчасно вилікуване запалення гострого характеру може переходити в затяжний перебіг. Лікувати затяжну форму запалення параанальних залоз у кішки не можливо.

Симптоми запалення

Симптоми закупорки параанальних залоз у домашнього вихованця повинні бути помічені господарем вчасно. Це дасть можливість якомога швидше провести перевірку і призначити адекватні процедури для лікування. Увага власника має привернути поведінку улюблениці-вона ставати неспокійною і навіть в більшості випадків агресивною, відмовляється їсти, намагається сісти зудить місцем на килим або іншу шорстку поверхню і потертися об неї.

Від тварини починає виходити відштовхуючий запах, який неможливо видалити при здійсненні звичайних процедур пов’язаних з гігієною – купання.

Помітивши у кішки такі ж ознаки, володар в силах самостійно провести попередню перевірку. Потрібно акуратно підняти хвіст хворої кішки і ретельно оглянути область ректального отвору. При запаленнях буде видно набряклі мішки околоанальних залоз, а при несильному натисканні з ураженої ділянки буде виділятися своєрідний насичений секрет світло-жовтого відтінку з відразливим запахом.

У запущених випадках виділяється з залоз секрет стане більш густим і темним. Можливий розвиток абсцесу з гнійним вмістом і подальше утворення виразкових уражень, а ще свищів.

Збільшені в розмірах мішки параанальних залоз перешкоджають нормальному виходу калових мас з прямої кишки. У більшості випадків кішка не може нормально переміщатися через велику незручності і відчуттів болю. Крім загальних симптомів хвилювання у кішки відзначаються:

 • збільшення загальної температури тіла;
 • млявість і відмова від прийому їжі;
 • абсцес околоанальных залоз.

Перераховані вище ознаки вказують на розвиток серйозного і небезпечного патологічного загального стану здоров’я на тлі запалення – сепсису. Поширення гноеродной мікрофлори через системний кровотік по організму буде причиною смертельного результату. В основному, при діагностованому абсцесі параанальних залоз лікування передбачає втручання хірургічним шляхом.

Лікування

Лікування процесу запалення в околоанальних залозах передбачає всеосяжний підхід і виключно в умовах ветеринарної клініки. Професійний доктор проводить детальний огляд вихованця, оцінюючи ступеня тяжкості ураження тканинних структур в області ректального отвору.

На підставі отриманих даних проводяться терапевтичні заходи. Основа лікування при перших кроках патології-чистка параанальних залоз у кішки механічним способом. Також фахівець проводить інструктаж для власника з приводу подальшої організації догляду за твариною.

Самостійне лікування в побутових умовах не рекомендується без консультації лікаря, так як є високий ризик запустити патологічний процес, що призводить до великих порушень – абсцесу параанальних залоз у кішки (станом, яке можна видалити виключно хірургічним шляхом).

Ветеринар після обробки ректального отвору антисептиком, проводить механічну чистку залоз. Після повного спустошення ділянку який вражений ще раз відбувається розчинами на основі антисептиків. Рекомендується накладення спеціальної мазі з антибіотиком, для усунення розвитку патогенних бактеріальних мікроорганізмів. Відчуття болю у тварини знімають за допомогою новокаїнової блокади.

Кількість потрібних для цілковитого одужання процедур очисти анальних мішків, визначає фахівець, відштовхуючись від ступеня занедбаності процесу запалення і від стану самої тварини.

Важкі випадки запалення анальних залоз припускають більш глибокі очищення. Якщо ж клінічний випадок ускладнений абсцесом анальних залоз, свищем, і навіть розривом залізистих мішків, потрібно проведення резекції. Видалення параанальних залоз проводитися під загальним наркозом і пов’язане з високою кількістю складнощів.

Так, Існує великий ризик пошкодження сфінктера у тварини, що в результаті призводить до нетримання мас калу. Після своєчасного втручання пацієнту прописують протимікробні препарати великого спектру дії. Курс антибіотикотерапії може становити від 5 до 7 днів, в залежності від стану хворої тварини.

При ускладненому запаленні, для усунення розвитку абсцесу, кішці призначаються мазі, що прикладаються до анального отвору. Це може бути Левоміколь або ж Левоміцетин. Є можливість застосування Стрептоцидової мазі до анального отвору. Потрібно часте промивання розчинами на основі антисептиків ураженої області за допомогою шприца без голки і накладання мазей терміном не менше 4 тижнів.

Ветеринарні експерти радять для зміцнення захисних сил організму і можливості чинити опір патогенній мікрофлорі, використовувати вітамінні препарати. Крім загальнозміцнюючої дії, цей вид біологічно-активних добавок сприяє швидкій регенерації пошкоджених покривів шкіри.

Необхідно виділити, що проведення чистки параанальних залоз у тварин не які страждають від запалення заборонено, так як це може порушити звичайне їх функціонування. Без потреби краще не втручатися в тілесні процеси. Краще вжити заходів попередження запалення околоанальних залоз, ніж в подальшому займатися лікуванням захворювання.

Профілактика

Наприклад якщо у кішки часто трапляються рецидиви запалення, рекомендується проведення чистки параанальних залоз не рідше 1 разу на 30 днів. Велику увагу заслуговують коти, які перенесли своєчасне втручання з видалення репродуктивних органів. Фахівці відзначають, що кішки з частим діагностуються запаленням анальних залоз страждають від злоякісних пухлин частіше.

Кішки зі схильністю до даного захворювання, повинні частіше проходити процедури гігієни. Бажано мити область ректального отвору теплою водою з милом. Крім гігієнічної функції, є і ще одна-додаткова стимуляція залоз до хорошої роботи.

Люблячий Уважний володар повинен систематично проводити зоровий огляд області під хвостом, стежити за якістю харчування і актів дефекації.

Важливо не допускати диспепсичних розладів – запори також небезпечні для життя тварини, як і профузні діареї.

Потрібно збільшувати рухливість кішки-займати її рухливими іграми, не допускати ожиріння. При будь – якому порушенні в стані здоров’я-звертатися до ветеринарної клініки за допомогою і допомогою.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, , ,
close