Пародонтит у собак

Захворювання в області порожнини рота у собак, дуже часто діагностуються в клінічній ветеринарній практиці. За статистикою, близько 80% домашніх чотириногих (собак і кішок), схильні до розвитку пародонтиту після 4 років.

Основою розвитку небезпечного захворювання стають запальні процеси в яснах без відповідного лікування, відсутність гігієни порожнини рота і як наслідок поява каменю на зубах. У декоративних порід собак пародонтит може реєструватися і в молодому віці.

Причини хвороби

Вирішальний фактор, що впливає на розвиток пародонтиту – недостатня гігієна порожнини рота і утворення каменю на зубах. Мінералізований твердий елемент, виникає на зубній поверхні при порушеннях обмінного характеру, проблеми в роботі внутрішніх систем організму, невірно підібраному кормі, присутності запальних вогнищ на слизових оболонках пащі.

Важливу роль в процесі розвитку пародонтиту грає і генетична спадковість. Спровокувати розвиток небезпечного стану можуть пошкодження механічного типу слизової рота, опіки – хімічні або термічні.

На перших кроках розвитку патології, фіксується м’який наліт, що скупчується в преддесневой частини зуба. Згодом не зчищений наліт починає тверднути, піддавлюючи краю ясна. Відбувається порушення з’єднань між кутикулою (емалевої оболонкою) і вистиланням краю ясна зсередини. З’являється запальний процес, що провокує розвиток нестандартних пародонтальних кишень. Вони і стають основою розхитування і випадання зуба з власної лунки.

Найбільш схильні до пародонтиту породи декоративних і карликових собак:

  • йоркширський тер’єр;
  • ши-тцу;
  • чихуахуа;
  • карликовий пудель.

При огляді порожнини рота навіть у молодих собак таких порід (почавши з 7-місячного віку), відзначається наявність каменю на зубах. Головна причина розвитку каменю на зубах у ши-тцу, чихуахуа та інших карликових порід – пристойна кількість м’яких кормів, що призводить до відсутності природного очищення емалі зубів від нальоту.

Доведено, що тверда їжа робить позитивний вплив не тільки на процес природного очищення емалі зубів від нальоту, але і дає можливість тренувати м’язи щелепи.

Симптоми пародонтиту у собак

Ознаками пародонтиту у собак крім запалення ясен, кровоточивості і відразливого запаху з пащі, вважається пристойну кількість м’якого нальоту в поєднанні з твердими мінералізованими структурами (каменем на зубах). У запущених випадках відзначається атрофическое зміна тканин ясен, відсутність деяких зубів, виразкові ураження, сильна рухливість зубів.

Хвора тварина відчуває виражений дискомфорт під час прийому їжі, навіть при поїданні м’яких кормів. У вихованця зменшується апетит, аж до повної відмови від їжі. Собака намагається не пережовуючи, ковтати їжу. При спробах власника оглянути пащу або ж спробувати зробити гігієнічну чистку тварина пручається. Приєднання патогенної бактеріальної мікрофлори до патологічного процесу, призводить до зменшення активності тварини, хворобливих відчуттів і повної відмови від їжі.

На наявність пародонтиту, ускладненого ортоназальним свищем, може вказувати така ознака як чхання. Карликові породи собак-чихуахуа, той-тер’єр або йоркширський тер’єр, при розвитку пародонтиту страждають від подібних проявів, як тріщина в щелепі. Перелом щелепи при патологічних змінах може з’явитися на тлі навіть невеликого тиску – процес пережовування твердих видів їжі або механічних пошкодження (удари об тверді предмети).

Без сторонньої допомоги встановити причину виникнення апатії у тварини, поганого апетиту або інших симптомів, дуже важко. Слід звернутися за допомогою до ветеринарної клініки. Спеціаліст повинен провести перевірку, для того щоб відокремити пародонтит від аутоімунних патологій, новоутворень на яснах або ж інших хвороб.

Постановка діагнозу виконується за допомогою спеціального пристрою – пародонтального зонда. Завдяки інструменту відбувається максимально допустимий вимір глибини з’явився ясенної кишені, присутність і розміри каменю на зубах. Останній діагноз-пародонтит, ставитися при знаходженні втрати фіксації зуба у власному природному ложі. Діагностика у ветеринарній клініці в себе включає проведення рентгенографії. Це вирішальний етап в постановці діагнозу, що дає можливість оцінити ступінь руйнування кісткових тканин щелепи.

Лікування пародонтиту у собак

Основа лікування пародонтиту-зняття відкладень на зубній поверхні, очищення і полірування околокорневой частини. Потрібним пунктом лікування вважається санація ураженої порожнини рота спеціалізованими розчинами. Антисептичні засоби, застосовані для санації, забезпечують прекрасні умови для розвитку нормального захисту і регенерації уражених ділянок пародонту. В пункти лікування пародонтиту також входить зменшення числа отруйних речовин і патогенних бактеріальних мікроорганізмів, що провокують запалення.

В умовах стаціонару клініки тварині під загальним наркозом проведуть чистку ультразвуком, що дає можливість зменшити кількість бактерій в порожнині рота. Однак при неналежному домашньому догляді (відсутність гігієнічної чистки, невірний вибір кормів), патогенна бактеріальна мікрофлора знову почне активізуватися, викликаючи розвиток процесу запалення.

В процесі чищення ультразвуковим скаллером, застосовуються стоматологічні гелі з антисептичною дією. Це дає можливість впливати конкретної концентрацією антибіотика, не створюючи навантаження на весь організм під час використання системних протимікробних препаратів.

У запущених випадках напрямки пародонтиту, потрібно призначення антибіотиків великого спектру дії. Дозування препарату і тривалість його прийому визначається фахівцем, на підставі загального стану собаки.

Буває і так, що чистки ультразвуком мало, для того щоб лікувати уражені тканини. У даних випадках призначається втручання хірургічним шляхом з метою зміцнення ясенного краю з корінням зубів за допомогою спеціальної пластини. Сильно уражені каменем на зубах зуби підлягають видаленню.

Запобігання накопичень нальоту в області над ясенним краєм і під ним, виконується за допомогою професійних чисток. Частота чисток ультразвуком для кожної собаки визначається виходячи з індивідуальних характеристик (ступінь розвитку пародонтиту), якість домашніх очисток.

В результаті проведення чистки і санації порожнини рота при пародонтиті, рекомендується показати тварину ветеринарному професіоналу після семи днів. Собаки, що мають генетичну схильність до розвитку каменю на зубах, які отримують занадто м’які корми, що не піддаються постійній гігієнічної чищенні зубів, повинні спостерігатися у фахівця 1 раз в 3 місяці. Якщо володар виконує всі рекомендації лікаря після лікування, вторинний прийом потрібно провести через шість місяців.

З метою попередження розвитку каменю на зубах і складнощів у вигляді пародонтиту, потрібно дуже ретельно слідувати важливим правилам:

  • обов’язкова чистка зубів кілька разів протягом тижня-ветеринарний фахівець повинен дати рекомендації щодо вибору спеціальної пасти і щітки для тварини, а ще проконсультувати про те, як правильно потрібно виконувати чистку;
  • собакам, що знаходяться в зоні ризику по розвитку каменю на зубах, чистка зубів показана частіше (2 рази на день, після головного прийому їжі).

Привчати до гігієнічних процедур собак потрібно з самого молодого віку. Потроху невеликі цуценята починають терпимо ставитися до гігієни порожнини рота, чищення вух і миття шерсті. З метою попередження потрібно систематично відвідувати ветлікаря для цілковитого клінічного огляду, в тому числі і для оцінки стану порожнини рота.

У зв’язку з великим потоком вступників питань, безкоштовні ветеринарні консультації на час припинені.

Позначки:, ,
close