Селкірк-рекс

Селкірк-рекс - Ветеринар

Селкірк рекс вважається дуже молодою породою кішок, відрізняється специфічною зовнішністю, яка запам’ятовується. Її основна відмінність від інших рексових порід полягає в структурному складі шерсті тварини, що містить три типи волосся: пряме, хвилясте і кучеряве.

Селкірк-рекс - Ветеринар

Завдяки подібній неоднорідності шубка улюбленця нагадує шерсть молодої овечки і заслужено вважається візитівкою породи селкірк рекс.

трохи трохи історії

Батьківщиною селкірк рексів є США, точніше, штат Монтана. Історія породи своїм корінням сягає 1987 року, коли в один із приватних котячих притулків помістили звичайну безпритульну кішку, яка незабаром народила п’ятьох малюків. Цей захід так і залишився б нічим не примітним буденним фактом, якби не зовнішній вигляд одного з кошенят. Увагу співробітників установи привернула не проста шерстка новонародженого, хаотично завита не тільки на поверхні тіла, а й у вухах. Ба більше, вусики дитини також являли собою невеликі завитки, що смішно стирчали на всі боки.

Кошеня було показано досвідченому заводчику перських котів фелінологу Джеррі Ньюману, який і забрав його у власний розплідник. Оригінальне створіння виявилося дівчинкою, яка отримала ім’я Міс Де Песто (повн. Miss De Pesto of Noface), і у віці 14 місяців була пов’язана з шикарним чорним персом. В результаті схрещування на світ виникло шестеро малюків, троє з яких успадкували домінантний материнський ген, народившись кучерявими.

Заради справедливості необхідно виділити, що наступні посліди Міс Де Песто не принесли більше жодного рекса, що дає можливість розцінювати появу кучерявих кішок, як наслідок випадкової природної мутації. Власною оригінальною назвою порода завдячує гірським хребтам Селкірк, поблизу яких було обрано матір Міс Де Песто, і терміну “рекс”, що означає кучерявість.

У результаті подальшої селекційної роботи Ньюману вдалося отримати як довгошерсте, так і короткошерсте потомство абсолютно різних кольорів і відтінків. Трохи пізніше, на початку 90-х років минулого століття, селекціонер-фелінолог починає складати опис стандарту породи, взявши за ідеал одного із синів Міс Де Песто. Подібний вибір був викликаний тим, що нащадок мав більш благородні форми тіла порівняно з материнськими, і за обрисами нагадував перса.

Ще через кілька років селкірк рексів виділили в окрему породу, і за згодою експертів асоціації TICA дали можливість їм брати участь в офіційних виставках. Визнання й успіх прийшли дуже швидко, і вже до 1994 року представники цієї чудової породи завойовують перший чемпіонський титул на міжнародній виставці. На даний час порода селкірк рекс входить до числа найпоширеніших котячих порід, і офіційно визнана такими авторитетними організаціями, як ACFA, WCF, ACF і CFA.

Характеристика

Формування породи було дуже швидким. У її становленні, крім персів, взяли активну участь представники екзотичної, британської та американської короткошерстих порід, які передали селкірк рексам власні найкращі якості. Сьогодні кішки цієї породи відрізняються, як тварини, що мають потужний і міцний кістяк, зріст більше середнього. Представники чоловічої статі класично перевершують самок за фізичними показниками і часто можуть досягати ваги 7 кг, середня вага кішок при цьому становить 3-4 кг.

Тварини мають круглу, без сплощених ділянок, голову з добре окресленими лініями щік. Морда досить округла, не дуже широка, причому її довжина становить 1/2 ширини. Якщо подивитися на селкірк рекса в профіль, то можна помітити, що верхня губка, ніс і підборіддя розміщуються на одній лінії. Сам ніс має злегка вигнуту форму, а його спинка розташована трохи нижче лінії очей.

Відмінною рисою породи вважаються широко посаджені вуха, що ідеально вписуються в округлі форми голови. Шерстка у вухах добре в’ється, при цьому брови і вібриси також кучеряві. Тварини мають круглі виразні очі, що ідеально поєднуються за власним відтінком із забарвленням шерсті. Дуже часто вони можуть бути бурштиновими, мідними, зеленими та блакитними.

Селкірк рекси мають ідеальну статуру: прямокутний корпус середньої довжини, товста та коротка шия, збігаються за шириною стегна та плечі, і пропорційні щодо тіла міцні ноги. Хвіст, що виділяється середніми розмірами і правильними формами, має закруглений кінчик і потовщується біля власної основи. Шерстяний покрив буває як подовженим, так і коротким, а інтенсивність завитків змінюється залежно від пори року та віку кішки.

У короткошерстих представників породи шубка стримано хвиляста і нагадує іграшку з плюшу, тоді як довгошерсті особини можуть похизуватися шикарними пасмами, найбільш вираженими на штанцях, шиї, животі та грудці.

Причому інтенсивність формування завитків змінюється починаючи від народження і завершуючи дворічним віком. Так, новонароджені кошенята можуть бути доволі кучерявими, але впродовж перших 2-ох місяців шерсть фактично повністю випрямляється і за своїм виглядом мало чим відрізняється від шерстки селкірк страйтів — прямошерстих кошенят. І лише через 8-10 місяців відбувається ще одне загвинчування завитків, після цього молода тварина набуває вигляду справжнього рекса.

Що стосується тривалості життя селкірк рексів, то і тут порода виявилася на висоті. Завдяки відмінному генофонду і відсутності серйозних вад тварини легко доживають до 15-20 років.

Види забарвлень

Стандартно допускаються будь-які забарвлення і малюнки, проте перевага все ж таки віддається чистим насиченим кольорам. Дуже часто можна помітити і плямистих селкірк рексів, а ще двоколірних котів і альбіносів типу мінк і сепія.

Серед найбільш затребуваних відтінків переважають рудий, кремовий таббі, ліловий, шоколадний, димчастий і навіть сріблястий. Досить гарний вигляд мають поліхромні варіанти фарбування, наприклад чорно-білий, рудо-білий і димчасто-білий. Очі та кінчик носа зазвичай ідеально комбінують одне з одним і з кольором шубки тварини, що додає зовнішньому вигляду улюбленця ще більшої естетичності та привабливості.

Особливості характеру

Селкірк рекси ввібрали в себе характерні риси одразу декількох порід, що беруть участь у селекційній роботі. Так, від британських короткошерстих вони успадкували поважність і невимушеність, від персів — ласку, а від екзотів — пустощі та грайливість аж до самої старості. Кішки швидко звикають до членів сім’ї, і прекрасно ладнають з дітьми та іншими домашніми тваринами.

Особливістю селкірків вважається необхідність у частому контакті з людиною, через що їх не рекомендується надовго залишати на самоті. І якщо господар живе у квартирі один і більшу частину часу відсутній, то під час вибору улюбленця йому зупинитися краще на іншій породі, адже через нестачу спілкування селкірк рекс може легко впасти в депресію.

Представники породи дуже чуйно ставляться до настрою господаря і членів його сім’ї, а дорослі тварини, які прожили в будинку кілька років, добре відчувають фізичний біль людини. Селкірк обов’язково підійде і почне “заспокоювати” домочадця, який цього потребує, а в разі хвороби просто ляже на хворе місце і постарається спростити страждання.

Ще однією позитивною особливістю характеру рексів вважається той момент, що особини обох статей вважаються доволі компанійськими: вони із задоволенням вступають у спілкування з гостями, навіть у тому разі, якщо бачать їх уперше в житті. Кішки з радістю підіймаються на руки до незнайомих людей, і дозволяють їм гладити себе і тріпати.

Селкірк рекс вважається однією з небагатьох котячих порід, яких не дратують і не виснажують ігри неповнолітніх дітей, у зв’язку з чим випадків укусу або подряпування малюків кішками цієї породи не відзначено.

Але для того щоб кіт і кішка виросли такими, як ми вже описали вище, з ними слід регулярно займатися. Від самого початку виникнення кошеняти в домі рекомендується приділяти йому якомога більше часу, гратися і розмовляти з ним, а ще придбати йому якомога більше яскравих цікавих іграшок. У багатьох випадках кішки, які підросли в регулярній увазі і турботі, стають дуже доброзичливими і відкритими тваринами, і протягом усього власного життя радують власників власною ласкою і товариськістю.

Велика кількість любителів селкірк рексів заводять одразу пару тварин: кішки, здебільшого, дуже дружні між собою, і слідкувати за їхнім трепетним спілкуванням та веселими іграми суцільне задоволення.

Ба більше, селкірк рекс вважається однією з котячих порід, що найкраще навчаються і легко піддаються дресируванню. Тварини прекрасно переносять процедури гігієни, даючи можливість власнику постійно вичісувати шерсть і стригти їм кігті. Ще одним плюсом селкірків вважається їхня несприйнятливість до різких страшних звуків: кішки байдужі до звуку працюючого пилососа, не лякаються дверних дзвінків і салютних залпів. Єдиним поведінковим недоліком селкірк рексів вважається їхня всеїдність і ненажерливість.

Тварина змітає всю доступну їй їжу, тому щоб уникнути перегодовування і розвитку ожиріння рекомендується строго дозувати порції.

Як підібрати?

Вирішивши придбати кошеня породи селкірк рекс, потрібно брати до уваги, що людям, які страждають проявами алергії, утримання “вовняних” кішок протипоказано. Якщо є наявність такого захворювання, краще власний вибір зупинити на улюбленцях з менш багатою шерстю, не схильних до сильної линьки. Якщо ж людей, схильних до алергії, в будинку немає, то селкірк буде прекрасним вибором і буде втішати власників своєю присутністю дуже довго.

Купувати кошеня рекомендується тільки у перевірених заводчиків з ім’ям або в породних розплідниках. Продавець повинен пред’явити ветеринарний паспорт тварини з відмітками про вакцинацію та дегельмінтизацію, а ще метрику кошеняти.

Щойно документи буде перевірено, потрібно провести зоровий огляд кошеняти. При цьому слід звернути особливу увагу на вгодованість дитини, а ще на стан шерсті. Так, на тілі кошеняти не повинно спостерігатися пухлин, лисин і виразок, а шерстка має бути чистою і трохи хвилястою. Ніс, вуха та очі мають бути абсолютно чистими і не мати слідів виділень. Зуби здорового кошеняти мають чисто-білий колір і розміщені рівно, ясна при цьому мають бути блідо-рожевого кольору без виразок і ущільнень.

А ще необхідно звернути увагу і на анус: біля нього не повинно спостерігатися слідів діареї.

Наступним показником вибору селкірка вважається рухова активність і поведінка. Здорове кошеня дуже допитливе і безстрашне: воно з цікавістю підбіжить до нового власника і навіть спробує почати з ним гру. Якщо ж дитина млява і нерішуча, а ще має порушення ходи — від придбання такої тварини краще відмовитися, адже зазначені ознаки свідчать про наявність явних або прихованих патологій і аномалій у розвитку.

Так, у раціон улюбленця обов’язково мають входити риба в сирому вигляді, м’ясо, варені злаки, лівер, субпродукти, фрукти й овочі. Годувати селкірків рекомендується невеликими дозами 6-8 разів на день. Накладати в чашку їжу відразу протягом усього дня заборонено.

Кіт за 1 раз з’їсть усю денну порцію і проситиме добавки. Це ж стосується і годування сухими кормами: в чашку слід насипати саме стільки корму, скільки тварині належить для одного прийому їжі. Невід’ємною умовою при цьому вважається постійна наявність чистої придатної для пиття води. Крім того, селкірків не слід привчати до годування зі столу, тому що кішки цієї породи схильні до ненажерливості, а при “подвійному” харчуванні досить швидко набирають вагу.

Додатковим головним чинником під час купівлі селкірк рекса вважається його ціна. При цьому потрібно відразу підкреслити, що реальні породисті кішки цієї породи не можуть коштувати не дорого п’яти тисяч рублів, а представники відомих розплідників, народжені від чемпіонів престижних котячих виставок, коштують 20 і навіть 25 тисяч рублів. У нас розплідники селкірк рексів знаходяться в таких містах, як Москва, Єкатеринбург, Казань, Орел, Брянськ і Самара.

Крім родоводу, на ціну тварини впливає чистота природної лінії, стать, забарвлення і тип шерсті.

Зміст

Кішки породи селкірк рекс потребують звичайного догляду, і створення для себе якихось особливих умов утримання не вимагають. Основною запорукою правильного вирощування є правильне харчування і виконання процедур, пов’язаних з гігієною.

Харчування

Годування селкірк рексів мало чим відрізняється від годування кошенят інших порід і буває 2-ух типів. У першому варіанті тварину годують виключно збалансованими якісними кормами, в іншому — справжньою їжею. Останній тип харчування складніший і трудомісткіший, оскільки вимагає самостійного розрахунку потрібної кількості поживних речовин, потрібних кошеняті в тому чи іншому віці, а ще вибору вітамінних комплексів і мінеральних добавок. Крім того, сире м’ясо потребує термічної обробки окропом, а супи і каші слід готувати щодня.

Годувати кошеня вчорашньою їжею не рекомендується. Але незважаючи на трудомісткість процесу, власне натуральне харчування вважається найкращим.

Гігієна

Короткошерстий селкірк рекс, як і селкірк страйт, вимагає невеликого догляду, який полягає в купанні тварини в міру забруднення і протиранні вух за допомогою мокрого тампона. З довгошерстими ж представниками породи справи трохи важчі. Подібних тварин рекомендується вичісувати 1-2 рази протягом тижня і часто купати. Для миття потрібно застосовувати тільки спеціалізовані шампуні, що полегшують розчісування шерсті після висихання.

При використанні мила або звичайних засобів існує ризик утворення ковтунів, які в подальшому доведеться вистригати. Тому якщо вибір припав на довгошерстого селкірк рекса, то поряд з кошеням потрібна покупка гребеня з довгими зубцями, щітки для підшерстя, фурмінатора для видалення старої шерсті, ножиць з тупими кінцями для видалення ковтунів, замшевої серветки для протирання шерсті та пульверизатора для кроплення шерсті.

Купати вихованця слід у воді температурою 38,3 градуса. Для виконання процедури тварину акуратно беруть за шкірку і обливають з душу, намагаючись, щоб вода не потрапляла на голову. Щоб уникнути ненавмисного затікання води у вушні раковини, їх рекомендується заздалегідь заткнути ватою. Як тільки шерсть кота рівномірно зволожиться, її миють м’якою губкою, намоченою в заздалегідь розведеному шампуні.

Потім тварину споліскують із душу і обертають у м’який рушник. Морду рекомендується витирати мокрою ганчіркою. Вуха чистять щотижня за допомогою ватного диска, змоченого в олії, вазеліні або рідкому парафіні. Кігті слід стригти в міру їх відростання, а чистку зубів виконувати раз на 7 днів.

Хвороби

Селкірк рекс вважається здоровою породою і генетичних захворювань не має. Однак задіяні при розробці породи британські короткошерсті передали селкірк рексам досить слабке серце, а від персів їм дісталися не дуже сильні нирки. Через це кішки цієї породи можуть страждати на гіпертрофічну кардіоміопатію та полікістоз нирок.

Третім досить вразливим органом є очі, через що селкірки часто хворіють на кон’юнктивіт. Виділення гною при цьому доводиться прибирати тампоном, змоченим у нейтральному антисептику. Застосування заварки і настою ромашки допускається винятково за темного забарвлення, світлих кішок зазначеними засобами не обробляють. Загалом кішки породи селкірк рекс вважаються міцними тваринами, володіють чудовим імунітетом і спокійно проживають понад 2-ух десятків років.

Опис породи селкірк рекс дивіться в наступному відео.

Синоніми назви Selkirk Rex, Кішка-вівця, Селтік Країна походження США Породу отримано шляхом схрещування звичайна кішка сумнівного походження x кіт із хвилястою шерстю Рік зародження породи 1987 Аборигенна порода так Якою фелінологічною організацією визнана? WCF, TICA, CFA, ACFA Тривалість життя 15-20 років

Весь вигляд м’язистий і компактний Розмір середній Вага, кг 3-5 Шерсть КШ — коротка, плюшева, подвійна; ДШ — середньої довжини, м’яка Довжина шерсті короткошерста Особливості шерсті кучерява, м’яка, плюшева Підшерстя чудове Забарвлення може бути будь-якого вигляду та кольору Літера М на чолі ні Морда (фільтр) плеската Розмір вух середні Форма вух середні Форма вух округлий кінчик Пензлика на вухах немає Очі великі Хвіст (фільтр) середній Хвіст (фільтр) середній Лапи середні Пухнастий хвіст так

Загальний опис вирізняється спокійним, стриманим характером, терпляча, слухняна, доброзичлива Лагідність лагідна Приязнь доброзичливість доброзичлива Активність спокійна Грайливість грайлива Лінива ні Слухняна так

Підходить для житлової площі так Підійде для дітей так Складність догляду потребує достатньо уваги та турботи Догляд за шерстю необхідно вичісувати щодня Гіпоалергенна ні Здоров’я доволі хороше, майже не хворіють

Позначки:,
close