10 порад, як зробити світську бесіду невимушеною

Їжа

robertss 31.08.2023 Article

Щоб вести світську бесіду, тобто легку розмову на безпроблемні теми, будьте до неї підготовленим. Звісно, бувають комунікабельні люди, здатні зачарувати всіх у будь-яких випадках, але скільки таких людей ви знаєте? Якщо навички спілкування трохи застаріли, наші поради допоможуть стати чудовим співрозмовником у найкоротші терміни.

Багато людей добре знають, що зав’язати світську бесіду не так просто, як здається. Розмова з незнайомими людьми може бути незручною і неприродною. Але в цьому і є мистецтво спілкування, і його можна освоїти.

Золоте правило світської бесіди: необов’язково бути блискучим — просто достатньо бути хорошим. Це правило вивели фахівці з етикету. Якщо ви почнете невимушену розмову з простого, навіть очевидного висловлювання, це полегшує діалог для всіх учасників. І цю допомогу ваші співрозмовники одразу помітять — вони будуть налаштовані до вас уже більш доброзичливо. Але це не все, що можна зробити. Отже,

Приходьте підготовленим

Якщо у вас «у рукаві» є кілька тем для світської бесіди — це шлях до успіху.

Перед заходом, де світська бесіда неминуча, продумайте 2-3 теми, про які можна говорити на випадок, якщо розпочата розмова закінчиться. Або згадайте якісь цікаві факти для обговорення. Зрозуміло, розмова не має стосуватися політики, релігії, здоров’я, доходів та особистого життя співрозмовників. Поговоріть про погоду, спорт, мистецтво. Знайдіть теми для світських бесід із новин. Щоб ваша розмова була актуальною і жвавою, будьте в курсі новин культури, наприклад, читайте огляди фільмів і книг.

Зосередьтеся на запам’ятовуванні нових імен

Дуже часто під час світської бесіди найважливішим є пам’ять на імена. Погодьтеся, якщо ви не можете згадати ім’я людини, з якою вас уже двічі знайомили, це зовсім не комільфо.

Після представлення 1-2 рази повторіть ім’я нового знайомого. Це можна зробити «про себе» або вголос, вітаючи людину на ім’я. Так вашому мозку буде легше обробити інформацію. Якщо в когось незвичне або рідкісне ім’я, попросіть повторити його ще раз — уточніть значення імені або історію його походження. Звісно, своє ім’я під час знайомства говоріть теж чітко і в міру голосно.

Якщо ви забули ім’я нового знайомого, непомітно попросіть про допомогу когось із гостей або прислухайтеся, як називають людину в розмові. Якщо нічого не допомагає, не панікуйте і не засмучуйтеся. Просто скажіть: «Я не можу в це повірити, але я забув ваше ім’я» або «Я так був захоплений нашою бесідою, що забув, як вас звати». Така забудькуватість — широко поширений випадок і більшість людей вас пробачить і зрозуміє.

Не приховуйте подробиць

Якщо вас під час світської бесіди про щось запитають, не відповідайте стисло, змушуючи співрозмовника знову і знову ставити уточнювальні запитання. Відповідайте розгорнуто і, якщо можливо, із самоіронією. Будьте доброзичливо налаштовані, не шукайте підтексту в запитаннях. Не хочете відповідати, змініть тему — дотримуйтесь порад знаменитої тітоньки Чарлі з Бразилії, героїні кінофільму «Здрастуйте, я ваша тітка» з Олександром Калягіним у головній ролі.

Якщо хтось ставить вам багато запитань, які ви вважаєте некоректними, вибачтесь і рушайте в дамську/чоловічу кімнату. Проведіть там кілька хвилин. Коли повернетеся, одразу запитайте свого невгамовного співрозмовника про щось нове. Набагато простіше змінити тему після невеликої перерви, ніж припинити розмову на півдорозі.

Слухайте більше, ніж говорите

Люди люблять говорити про себе, тому станьте чудовим слухачем. Це означає, що у світській бесіді вмійте підкидати «дрова» в топку бесіди, що вже зав’язалася. Люди говорять про хобі або про те, як провели літо — підтримайте діалог.

Запитання необов’язково мають бути конкретними. Ви можете просто сказати: «Розкажіть мені, будь ласка, що саме приваблює вас у …». Фахівці з етикету кажуть, що для початку знайомства запитання можуть бути абсолютно поверхневими.

Якщо у вас проблеми зі спілкуванням, не замикайтеся, а говоріть

Це твердження звучить дивно, але це працює. Якщо ви коментуєте музику, дизайн інтер’єру або подану їжу, а ваші співрозмовники погоджуються з вашою думкою, але не поспішають підтримувати бесіду, продовжуйте розвивати розпочату тему, трохи змінивши акценти. Говорили про музику — згадайте про саундтрек якогось популярного фільму, який зараз би звучав найактуальніше. Якщо обговорювали дизайн — поцікавтеся, яким кольорам в інтер’єрі кухні або вітальні віддають перевагу співрозмовники. Розмова зайшла про їжу, можете обговорити фірмові страви співрозмовників. Якщо нічого не допомагає, просто запитати: «Звідки ви знаєте господаря/господиню вечора?».

У психологів є ще одна порада: повторіть останнє, що сказав співрозмовник. Такий метод для підтримання світської бесіди вельми ефективний. Ви можете сказати: «Я уважно слухав вас. Ви сказали, те-то і те-то. Погодьтеся, що це тільки одна точка зору. Мені здається, що ….». Зробіть себе трохи ближче до співрозмовника, говоріть його словами — так ви прихильніше ставите до себе іншу людину, а отже, дозволите їй почуватися комфортніше. Це все йде на користь світській бесіді.

Грайте в асоціації

Якщо ви хочете брати участь у світській бесіді, але тема розмови для вас нова або несподівана, згадайте про рятівні асоціації. Зачепіться за предмети, згадані в розмові або погляньте по-новому на дію, яка стала центром розмови. Якщо, наприклад, розмова зайшла про нові автомобілі, а у вас немає машини, скажіть: «Я теж люблю швидкість, але більше задоволення отримую від ранкової пробіжки/їзди на велосипеді/катання на роликах». А потім, заволодівши увагою співрозмовників, розкажіть про свій маршрут або про змагання, у яких брали участь чи хотіли взяти участь.

Не бійтеся тиші та вмійте відпускати співрозмовника

Не панікуйте, коли в розмові настає пауза. Насправді, зазвичай мовчання між висловлюваннями триває не так довго, як нам здається. Пам’ятайте, що обміркувати почуте потрібно не тільки вам, а й співрозмовнику. У всіх бувають моменти, коли ми думаємо: «Що я щойно сказав? Чому я сказав саме це?». Пауза дає нам змогу слухати, а потім відповідати у справі й до місця — замість того, щоб думати тільки про те, що сказати далі (часом невпопад).

Якщо ви відчуваєте, що інша людина не просто витримує паузу, а хоче закінчити бесіду і піти, дайте їй можливість зробити це.

Не бійтеся знайомити людей

Справжня відмінна риса вмілого співрозмовника — здатність невимушено знайомити людей. На додаток до імені трохи розкажіть про кожну людину або спільні інтереси, тим самим полегшуючи подальше спілкування.

Спробуйте що-небудь на кшталт: «Тетяно, це Олена. Вона нещодавно переїхала до Москви із Санкт-Петербурга. Олена — графічний дизайнер, але які вона готує тортики і який пече домашній хліб! Думаю, що вам буде про що поговорити одне з одним, адже Тетяна чудово знає столицю і всі кафе, де готують найсвіжішу випічку».

Усе може ускладнитися, коли ви забуваєте одне з імен. У цьому випадку згадайте ім’я однієї людини і зробіть жест іншій, щоб людина сама назвала себе. Іноді можна дозволити собі перекласти відповідальність на інших.

Зберігайте мир

Неможливо любити весь світ. На вечірках, у гостях або на світських заходах ви зустрінете людей, якими ви захоплюєтеся, до яких ви байдужі, а хтось буде вам і не надто приємний. «Людське розмаїття походить як із генетики, так і з культури, тому всі ми такі різні», — написав Семюел Барондес, професор психіатрії Каліфорнійського університету в Сан-Франциско в книзі «Розмірковуючи про людей». «Різне ставлення до інших — визнання того, що ми ідентифікуємо себе зі своїм племенем, незалежно від того, чи є це плем’я етнічним, соціальним, культурним або виробничим. Ця ідентифікації допомагає нам приймати інших людей — з нашого племені, часом малознайомих або зовсім незнайомих». Але навіть якщо ви прийняли людину — слухаєте її і чуєте, абсолютно марно намагатися навернути її до своєї віри. Коли у світській розмові виникає гостра тема, не сперечайтеся — відпустіть ситуацію й тактовно вийдіть із неї. Зробіть це своєю мантрою: «Мені цікаво почути вашу точку зору. На це питання в мене є свій погляд. Це не привід для розбіжностей«.

Пам’ятайте чарівні слова: «Мені потрібно»

Не соромтеся і не комплексуйте, кажучи фразу: «Мені потрібно…». Хочете перервати незручну розмову, не брати участь в обговоренні заданої теми, зупинити низку обридлих запитань? Скажіть: «Мені потрібно трохи поїсти; я не їв увесь день» або «Мені потрібно відлучитися ненадовго», або «Мені потрібно зробити важливий дзвінок».

Щоб не доводити ситуацію до екстремальної, здатної вивести вас із зони комфорту, засмутити та/або роздратувати, психологи рекомендують заздалегідь домовитися про «стоп-слово» (або навіть про цілий вираз) зі знайомою людиною, яка присутня на зустрічі, у гостях або на заході разом із вами. Це стоп-слово означає, що ви волаєте про допомогу, щоб вийти зі світської розмови. Ви, наприклад, можете своєму другові запропонувати потанцювати (якщо це доречно) або разом вирушити шукати шеф-кухаря заради рецепта вподобаної закуски, щоб завершити незручну бесіду.

Не йдіть, не сказавши що-небудь приємне про світську розмову, в якій брали участь. Наприклад, «Було так приємно поговорити з вами про Суздаль. Я дізнався багато цікавого».

Позначки:, , , , , ,
close