10 порад щодо поливу рослин, які ростуть у контейнерах

Керрі Майклз — експерт з контейнерного садівництва з більш ніж 20-річним досвідом догляду за контейнерними садами в штаті Мен. Вона спеціалізується на написанні та фотографуванні статей про садівництво та ландшафтний дизайн для друкованих та телевізійних ЗМІ, включаючи Discovery Channel, Small Gardens та Disney, серед інших.

Дебра ЛаГаттута — майстер-садівник з більш ніж 30-річним досвідом вирощування багаторічних та квітучих рослин, контейнерного садівництва та овочівництва на грядках. Вона є провідним садівником у програмі Plant-A-Row, яка пропонує тисячі фунтів органічно вирощених овочів місцевим продовольчим банкам. Дебра є членом наглядової ради Spruce Garden Review Board.

Трендові відео

Садівництво в контейнерах на відкритому повітрі має багато переваг, але воно також має і певні проблеми. Однією з таких проблем є правильний полив, без якого неможливо забезпечити здоров’я ваших рослин. Хоча більшість садівників стурбовані тим, що рослини недостатньо поливають, реальність така, що так само легко можна перелити і заглушити рослини надмірною кількістю води.

Ось десять порад та найкращих практик щодо поливу контейнерних садів на відкритому повітрі.

Знайте свої рослини

Незалежно від того, чи ростуть рослини в ґрунті, чи в контейнерах, вимоги до ґрунту для переважної більшості садових рослин передбачають «вологий, але добре дренований ґрунт». Це означає, що ґрунт не повинен бути постійно вологим або перенасиченим, повинен добре дренуватися, щоб ґрунт був злегка вологим. На щастя, завдяки сучасним ґрунтовим сумішам, розробленим для хорошого дренажу, досягти цього легше, ніж раніше.

Ми всі знаємо, що різні види рослин можуть мати різні вимоги до вологості ґрунту. Деякі рослини люблять сухий ґрунт, деякі — трохи сухий між поливами, а є й такі, що втрачають свідомість і скидають усі свої бруньки та листя, коли ґрунт найменше пересохне.

Як правило, більшість квітучих однорічних рослин не люблять, коли ґрунт стає надто сухим; сукуленти воліють, щоб ґрунт був трохи сухим; а овочі — особливо соковиті (помідори, огірки, дині) — люблять, щоб ґрунт був постійно вологим.

Деякі трави (базилік, розмарин, чебрець, кріп, орегано, кінза) найкраще почуваються, коли ґрунт висихає між поливами, це підсилює їхній аромат. Інші трави, такі як петрушка, шавлія і шніт-цибуля, люблять більше вологи.

Один із способів відстежувати потреби рослин у волозі — зберігати бирки з рослинами поруч, або в поліетиленовому пакеті, папці чи папці-швидкозшивачі, під самим контейнером, або закопуючи їх у ґрунт поруч з рослиною.

Виберіть правильний ґрунт

Виробники ґрунтових горщиків пропонують кілька різних ґрунтових сумішей, щоб спростити вам завдання. Продукти, позначені як «загальний ґрунт для горщиків», призначені для забезпечення «вологого, але добре дренованого» ґрунту, якому віддає перевагу більшість рослин. Грунт для кактусів і сукулентів містить пісок, який швидше висихає, забезпечуючи ідеальне середовище для тих рослин, які процвітають у сухих умовах. Інші ґрунтові суміші можуть рекламуватися як придатні для вирощування овочів — ці суміші поглинають і утримують воду дещо краще, ніж стандартні ґрунтові суміші.

Ґрунти з позначкою «контроль вологості», як правило, мають вищий відсоток торф’яного моху, кокосової стружки та інших зволожувачів. Як повідомляється, вони «запобігають надмірному або недостатньому поливу», але насправді вони найкраще підходять для рослин, які потребують вологого ґрунту, таких як овочі та однорічні квіти.

Майте на увазі, що до деяких ґрунтових горщиків додають добрива, що вивільняються з часом. У цьому немає нічого поганого, якщо поживні речовини підходять для рослин, які ви хочете вирощувати. Якщо ви використовуєте попередньо удобрений ґрунт для горщиків, вам не потрібно удобрювати контейнер водорозчинним рослинним добривом.

Наповнювати контейнери ґрунтом з вашої грядки або купувати комерційні продукти, позначені як «садовий ґрунт», не рекомендується з ряду причин — садовий ґрунт не забезпечує належного дренажу або аерації, він занадто важкий і щільний, легко ущільнюється, а ґрунт, взятий безпосередньо з грядки, може містити забруднювачі, такі як хвороби, що передаються через ґрунт, комахи-шкідники та насіння бур’янів.

Використовуйте правильні контейнери

Багато садових контейнерів пористі, що може призвести до швидкого висихання ґрунту.   Контейнери з теракоти та підвісні кошики з кокосової стружки сумнозвісні тим, що швидко висихають. Металеві контейнери також можуть різко підвищувати температуру ґрунту в контейнерах, швидко висушуючи ґрунт і запікаючи ваші рослини. Ви можете використовувати контейнери з цих матеріалів, але ви повинні уважно стежити за ними і поливати їх частіше, ніж пластикові або глазуровані керамічні контейнери.

Якщо це можливо, придбайте якомога більші контейнери, які підходять для місця, де ви їх розмістите. Загальне емпіричне правило полягає в тому, що контейнери для відкритого ґрунту мають бути не менше десяти дюймів у діаметрі; якщо вони менші, то занадто швидко пересихають, і коріння в них може швидко загнивати.

Більші контейнери вміщують більше ґрунту і вологи, щоб забезпечити коріння достатньо місця для росту і поглинання води та поживних речовин. Чим менший горщик, тим ретельніше потрібно стежити за рівнем вологості ґрунту.

Перевірка рівня вологості

Перш ніж поливати контейнер, переконайтеся, що рослинам потрібна вода. Надмірний полив так само шкідливий, як і недостатній. Ґрунт на поверхні контейнера може виглядати і відчуватися сухим на дотик, але ґрунт може бути вологим всього на дюйм або два нижче поверхні.

Щоб перевірити вологість контейнера, спробуйте зробити наступне: застроміть палець у ґрунт до кінця або принаймні до другого кісточки. Якщо ґрунт відчувається сухим на кінчиках пальців, рослинам потрібна вода. У спекотний літній день рівень вологості може швидко змінюватися, тому контейнер, який вранці здається досить вологим, до середини дня може стати сухим.

Глибокий полив

Найважливіше, що потрібно пам’ятати при поливі контейнерів, — це поливати глибоко, тобто ви повинні бачити, як вода витікає з дренажних отворів на дні контейнера. Якщо ви не бачите, як вода витікає з дна контейнера, це означає, що ви полили недостатньо.  

Здорові кореневі системи швидко ростуть і розгалужуються крізь ґрунт до дна контейнера. Занурення контейнера гарантує, що вода досягне всієї кореневої системи. Глибокий полив заохочує рослини розвивати сильну кореневу систему, що забезпечує їм краще живлення.

Часті неглибокі поливи спонукають коріння залишатися біля поверхні ґрунту, де вони більш вразливі до спеки та посухи і мають меншу здатність поглинати поживні речовини, які доступні в глибині контейнера.

Полив вранці

Згідно з журналом Horticulture Magazine, рослини більш сприйнятливі до поливу вранці і менш сприйнятливі до полуденного сонця. Ранковий полив є ідеальним, оскільки він забезпечує рослини достатньою кількістю вологи на весь день, зменшує випаровування, спричинене вітром і спекою, і дозволяє мокрому листю висохнути до настання темряви.

Не рекомендується поливати ввечері, оскільки листя не встигає висохнути до заходу сонця. Вологе листя може сприяти розвитку грибкових захворювань, таких як борошниста роса.

Однак не всі мають можливість поливати контейнери вранці, адже треба встигнути зібрати дітей до школи чи на роботу. Якщо ви не можете поливати контейнери вранці, поливайте їх, коли вони висохнуть, незалежно від часу доби.

Поливайте ґрунт, а не листя

Рослини поглинають воду через свою кореневу систему, а не через листя, стебла чи квіти. Тому, щоб правильно поливати ваші контейнери, наносьте воду на ґрунт, де вона досягне коріння рослин і буде поглинута ними. Змочування листя може призвести до збільшення ймовірності виникнення грибкових та інших захворювань, а вода в будь-якому випадку буде витрачена даремно.

Ще однією причиною, чому слід тримати листя сухим під час поливу, є те, що деякі рослини — особливо ті, що мають волохате листя — можуть отримати сонячні опіки на спекотному сонці. Краплі води прикріплюються до крихітних волосків, і коли вода збирається на них, цілком можливо, що краплі води діють як міні-збільшувальні окуляри. На листі з гладкою поверхнею сонячні опіки не виникають.

Не покладайтеся на дощ

Навіть якщо вам здається, що ваші контейнери полив дощ, не будьте так упевнені, бо зазвичай це не так. Листя рослин може діяти як парасолька і фактично запобігати потраплянню води до ґрунту. У контейнерах, заповнених зрілими рослинами, ґрунту може навіть не бути видно, тому дощ не може проникнути крізь густу рослинність. Кількість опадів, навіть під час сильного шторму, може бути недостатньою, щоб повністю просочити ґрунт контейнера зверху донизу. Візьміть справу в свої руки і стежте за вологістю контейнера самостійно, навіть після сильного дощу.

Не допускайте повного висихання ґрунту

Більшість ґрунтових сумішей стають жорсткими, твердими і перестають ефективно поглинати воду, якщо дати їм повністю висохнути. Пересохла ґрунтова суміш також може відриватися від стінок контейнера. Тому, хоча вам може здаватися, що ви поливаєте достатньо, вода може стікати по стінках контейнера і витікати на дно, змушуючи ваші рослини задихатися від нестачі води.

Якщо ґрунт у контейнері пересихає, є два способи його зволоження:

  • Якщо контейнер відносно невеликий, повністю занурте його в більший контейнер або раковину, наповнену водою. Вийміть маленький контейнер, коли вода перестане пузиритися.
  • Якщо контейнер великий і його важко пересувати або піднімати, зробіть кілька отворів у ґрунті олівцем або шпажкою. Потім нанесіть на ґрунт м’який, повільний струмінь води, переконавшись, що ґрунт вбирає воду. Повторюйте цей процес, доки ґрунт не розм’якшиться і не стане повністю вологим.

Не думайте, що одного разу достатньо

Залежно від клімату, розміру контейнерів і типу ґрунту, який ви використовуєте, не дивуйтеся, якщо вам доведеться поливати контейнери частіше, ніж один раз на день.

Спека, вітер і сухе повітря можуть швидко висушити ваші рослини. Металеві та теракотові контейнери, а також підвісні кошики з койри можуть висихати до смішного швидко у спекотний вітряний літній день.

Протягом вегетаційного періоду ви дізнаєтеся, які з ваших контейнерів і підвісних кошиків висихають найшвидше. Коли ви вперше висаджуєте контейнери, перевірте їх на вологість вранці, а потім ще раз у другій половині дня, щоб побачити, які з них потребують більшого поливу, ніж інші. Ви можете виявити, що поливу один раз вранці просто недостатньо. Невеликий контейнер (десять дюймів або менше в діаметрі) може потребувати триразового щоденного поливу під час дуже спекотної та сухої погоди.

Джерела статті

Для підтвердження фактів у наших статтях The Spruce використовує тільки високоякісні джерела, включаючи рецензовані дослідження. Ознайомтеся з нашим редакційним процесом, щоб дізнатися більше про те, як ми перевіряємо факти і забезпечуємо точність, надійність і достовірність нашого контенту.

  1. Полив та підживлення контейнерів. Університет штату Меріленд
Позначки:, , , , , , ,
close